Pracownicy agencyjni

Istnieje prawne rozróżnienie między „pracownikiem” (employee) a „osobą wykonującą pracę” (worker). Rozróżnienie to jest ważne, ponieważ poszczególne osoby mają różne ustawowe prawa pracownicze w zależności od statusu zatrudnienia.

Większość pracowników agencyjnych to „osoby wykonujące pracę„, a nie „pracownicy” w sensie ustawowym; podlegają każdej ustawie dotyczącej wszystkich zatrudnionych. Niektóre ustawy, na przykład te odnoszace się do czasu pracy oraz płacy minimalnej, zawierają specjalne postanowienia, które wyraźnie stwierdzają, że obejmują również pracowników agencyjnych.

Jednak niektórzy pracownicy agencyjni, często jeśli pracowali w tym samym miejscu przez pewną liczbę miesięcy, a nawet lat, mogą uzyskać status „pracownika”, ponieważ stali się częścią regularnej siły roboczej. Więcej informacji o tym można znaleźć niżej w ustępie „Dodatkowe prawa pracowników”.

Pracownicy agencyjni, którzy nie spełniają ustawowej definicji „pracownika”, mają mimo to pewne minimum praw pracowniczych. Następujące prawa przysługują wszystkim pracownikom agencyjnym.

Oferty pracy

Niezgodne z prawem jest pobieranie przez agencję opłat za znalezienie komuś pracy.

Równość

Pracownicy agencyjni podlegają ochronie przed wszelkimi formami dyskryminacji (ze względu na płeć, rasę, niepełnosprawność, wyznanie czy przekonania, orientację seksualną i wiek).

Czas pracy

Regulacje dotyczące czasu pracy stosują się do wszystkich pracowników agencyjnych. Są to:

 • uprawnienie do urlopu w wymiarze minimum czterech tygodni rocznie, płatnego według normalnej stawki tygodniowej.
 • tydzień pracy wynoszący maksymalnie 48 godzin, chyba że ktoś dobrowolnie podpisze klauzulę wyłączającą z tej reguły (tzw. opt-out clause)
 • przerwa na odpoczynek wynosząca co najmniej 20 minut, jeśli ktoś pracuje ponad 6 godz (osoby poniżej 18 roku życia są uprawnione do 30-minutowej przerwy po 4_godzinach pracy)
 • odpoczynek dzienny wynoszący co najmniej 11 godzin na każde 24 godziny (co najmniej 12 godzin w przypadku osób poniżej 18 roku życia)
 • odpoczynek tygodniowy wynoszący co najmniej 24 godziny w każdym okresie 7 dni, lub odpoczynek 48-godzinny w każdym okresie 14 dni. Osoby poniżej 18 roku życia są uprawnione do 48 godzin odpoczynku w każdym okresie 7 dni.

Płaca

Pracodawca nie może płacić pracownikowi agencyjnemu mniej niż wynosi krajowa płaca minimalna (national minimum wagę, NMW). Stawki krajowej płacy minimalnej, które różnią się w zależności od wieku, są ustalane każdego października. W roku zaczynającym się od 1 października 2007 stawki te wynoszą:

 • dla osób w wieku 22 lat i powyżej 5,52 GBP na godzinę
 • dla osób w wieku 18-21 lat – 4,60 GBP na godzinę
 • dla osób w wieku 16-17 lat – 3,40 GBP na godzinę

Jeśli pracodawca zapewnia zakwaterowanie, może odliczyć od płacy minimalnej część ponoszonych kosztów, jednak maksymalna kwota, jaką może odliczyć wynosi 4,30 GBP na dzień lub 30,10 GBP na tydzień.

Agencja musi poinformować swoich pracowników o sposobie wypłaty i sposobie obliczania wynagrodzenia oraz o uprawnieniach do urlopu.

Niezgodne z prawem jest wstrzymanie przez agencję wypłaty wynagrodzenia, gdy pracownik nie potrafi przedstawić karty pracy.

Pracownik agencyjny, który nie otrzymał pełnego wynagrodzenia może wnieść do sądu pracy skargę na bezprawne potrącenie z wynagrodzenia.

Związki zawodowe

Pracownik agencyjny może wstąpić do dowolnego związku zawodowego. Agencja lub firma, do której pracownik jest przydzielony, nie może uniemożliwiać mu wstąpienie do jakiegoś związku, ani nalegać, by wstąpił do określonego związku. Pracownik podlega też ochronie przed prześladowaniem z powodu przynależności do związku zawodowego.

Dodatkowe prawa pracowników

Chociaż większość pracowników agencyjnych podpada pod definicję „osoby wykonującej pracę” i jest uprawniona do minimum praw pracowniczych przedstawionych wyżej, niektórzy mogą zostać zaklasyfikowani jako „pracownicy” ze względu na charakter ich stanowiska w firmie, dla której wykonują pracę.

„Pracownicy” mają dodatkowe prawa pracownicze. Obejmują one prawo do urlopu macierzyńskiego, adopcyjnego i ojcowskiego, prawo do ubiegania się o ruchome godziny pracy, prawo do urlopu z tytułu nagłych wypadków i urlopu opiekuńczego, oraz – jeśli pracownik pracował dla danego pracodawcy co najmniej przez rok – prawo do skargi na nieuzasadnione zwolnienie z pracy.

Nie ma definitywnego sposobu ustalenia, czy ktoś jest pracownikiem czy osobą wykonującą pracę – przez lata sądy stosowały cały szereg kryteriów. Ostatecznie status zatrudnienia danej osoby może określić jedynie sąd pracy. Jednak czynniki wskazujące, że firma sprawuje wysoki stopień kontroli nad tym, jak dana osoba wykonuje pracę, przemawiają za tym, że może być ona uznana za pracownika w sensie ustawowym.

Do tych czynników może należeć to, że:

 • firma decyduje, kiedy dana osoba może wziąć urlop
 • dana osoba podlega postępowaniu dyscyplinarnemu i skargowemu w firmie
 • dana osoba jest ujęta w planach pracy czy grafikach wraz z osobami, które są zatrudnione bezpośrednio przez firmę.
Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawa pracownicze i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s