Umowy

Umowa o pracę określa warunki, na jakich ktoś jest zatrudniony. Powinna mieć formę pisemną, aby uniknąć wątpliwości co do zobowiązań stron, chociaż warunki umowy mogą być prawnie wiążące nawet jeśli zostały uzgodnione tylko ustnie.Pracodawca ma prawny obowiązek podać na piśmie pewne szczegółowe dane dotyczące zatrudnienia, zgodnie z przepisami rozdziałów 1 i 2 Ustawy o prawach pracowniczych z 1996 roku. Są następujące dane:

 • Nazwa pracodawcy i nazwisko pracownikami
 • Data rozpoczęcia pracy
 • Stawka wynagrodzenia oraz określenie, kiedy i jak będzie ono wypłacane
 • Godziny pracy
 • Uprawnienia do urlopu
 • Stanowisko lub zakres obowiązków
 • Miejsce pracy
 • Czy praca jest stała czy na czas określony
 • Szczegóły dotyczące absencji chorobowej i emerytury
 • Warunki wypowiedzenia
 • Szczegóły postępowania dyscyplinarnego i skargowego
 • Szczegóły porozumień zbiorowych
 • Szczegóły wymogów pracy poza granicami Zjednoczonego Królestwa

Powyższe informacje muszą zostać podane pracownikowi nie później niż dwa miesiące po rozpoczęciu pracy, lecz trzeba zauważyć, że to prawo dotyczy tylko „pracowników” w rozumieniu ustawy, a nie wszystkich „osób wykonujących pracę”, na przykład, pracowników agencyjnych łub dorywczych.

Podobnie jak warunki wyraźnie określone w umowie (tzw. „warunki wyraźne”), warunki uzgodnione w porozumieniach zbiorowych oraz wynikające ze zwyczaju, również mogą być prawnie wiążące.

Warunki wyraźne określone w umowie zawsze mają charakter nadrzędny i w zasadzie można je uchylić tylko wtedy, gdy mają na celu odebranie uprawnienia ustawowego (na przykład, postanowienie mówiące, że pracownik ma prawo do dwóch tygodni urlopu jest nieważne ze względu na ustawowe prawo do czterech tygodni urlopu, na mocy Ustawy o czasie pracy z 1998 roku).

Niektóre warunki umowy mogą być „dorozumiane” – to znaczy nie są wyrażone wprost w umowie, ale bez nich nie byłoby umowy. Przykładem takiego warunku jest obowiązek nie naruszania wzajemnego zaufania, spoczywający zarówno na pracodawcy, jak i na pracowniku. Przykładem naruszenia zaufania może być nękanie w pracy.

Pracodawcy mają też dorozumiany obowiązek dbałości o pracowników, zapewnienia im bezpiecznego systemu pracy i odpowiedniego środowiska pracy.

Aby uznać, że jakiś warunek jest dorozumiany na skutek panującego zwyczaju, musi być on przestrzegany przez znaczny okres czasu bez żadnych wyjątków.

Przepisy zawarte w regulaminie pracy, wskazówki czy zasady określające sposób wykonywania pracy mogą stanowić część umowy, ale należy wskazać, że uznaje się je za warunki umowy.

Warunki wynegocjowane przez związek zawodowy w porozumieniu zbiorowym są wiążące dla wszystkich pracowników negocjującej jednostki. Niektóre z tych warunków nie są prawnie wiążące; warunki uzgodnione w porozumieniu zbiorowym, które mogą zostać włączone do umowy indywidualnej stają się wiążącymi warunkami tej umowy. Na przykład, warunki dotyczące wynagrodzenia i urlopu będą niemal na pewno wiążące na mocy umowy.

Umowy niezgodne z prawem

Jeśli pracodawca proponuje w umowie coś niezgodnego z prawem, na przykład sposób na niepłacenie podatków polegający na wypłacaniu „gotówki do ręki”, pracownicy muszą mieć się na baczności – może to oznaczać, że nie będą w stanie wyegzekwować żadnej części umowy i mogą stracić swoje ustawowe uprawnienia.

Osoba, która jest stroną umowy niezgodnej z prawem może utracić zdolność do złożenia skargi na nieuzasadnione zwolnienie z pracy, lecz zwykle mimo to może wnieść skargę na dyskryminację, nawet jeśli jej umowa jest niezgodna z prawem. Jednak ostatnio sądy orzekły, że pracownik wykonujący pracę na obszarze Zjednoczonego Królestwa bez odpowiednich dokumentów nie może realizować roszczenia ze skargi na dyskryminację, ponieważ jest całkowicie odpowiedzialny za niezgodność z prawem umowy.

Zmiany w umowie

Pracodawcy nigdy nie powinni wprowadzać zmian do umowy bez uzgodnienia. Zgodnie z prawem umowę można zmienić:

 • gdy umowa pozwala na zmianę – na przykład, gdy zawiera tzw. klauzulę mobilności, pozwalającą pracodawcy na zmianę miejsca pracy;
 • jeśli strony zgadzają się na zmianę;
 • poprzez negocjacje zbiorowe; lub
 • rozwiązując istniejącą umowę i oferując nowe warunki (chociaż może to zostać uznane za nieuzasadnione zwolnienie)

Jeśli pracownik nie zgodzi się na proponowane zmiany, a pracodawca mimo to dokona ich jednostronnie, jest to w zasadzie naruszenie umowy. W odpowiedzi pracownik może zrobić kilka rzeczy:

 • zaakceptować zmianę;
 • odmówić świadczenia pracy na nowych warunkach – wtedy pracodawca musi zdecydować, co dalej czynić;
 • wyrazić sprzeciw wobec nowych warunków, lecz kontynuować pracę zgodnie z nimi, występując jednocześnie na drogę sądową;
 • kontynuować pracę, lecz złożyć skargę na nieuzasadnione zwolnienie (jeśli warunki umowy różnią się istotnie); lub
 • zrezygnować z pracy i wnieść skargę o rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia (tzw. constructive dismissal – jeśli naruszenie umowy jest tak poważne, że kończy wszelkie relacje zawodowe, a pracownik wykonywał wcześniej pracę przynajmniej przez rok).

Narzuconą zmianę, której skutkiem jest obniżenie wynagrodzenia, można również zakwestionować jako bezprawne potrącenie z wynagrodzenia.

Jeśli pracownikom grozi zmiana warunków umowy, powinni skontaktować się ze swoim związkiem zawodowym. Ważne jest, by działali szybko, ponieważ brak sprzeciwu wobec zmiany może prowadzić do uznania, że ją zaakceptowali, co sprawi, że nie będą mogli zakwestionować jej w późniejszym terminie.

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podjęcie pracy i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s