Urlop i zasiłek macierzyński

Kobietom ciężarnym i matkom po porodzie przysługuje szereg podstawowych praw macierzyńskich, które są zagwarantowane ustawowo. Ustawy określają minimum praw, a niektórzy pracodawcy zapewniają dodatkowe świadczenia macierzyńskie w umowie o pracę. Wszystkie warunki umowne zapewniane przez pracodawcę muszą być takie same lub lepsze od ustawowego minimum. Większość ustawowych praw macierzyńskich przysługuje tytko „pracownikom” (employees), a nie szerzej określonym „osobom wykonującym pracę” (workers), np. pracownikom agencyjnym lub dorywczym, z wyjątkiem ustawowego zasiłku macierzyńskiego (statutory maternity pay), wypłacanego wszystkim osobom wykonującym pracę i pracownikom, spełniającym określone warunki (zobacz niżej ustęp „Zasiłek macierzyński”).

W przepisach regulujących prawa macierzyńskie nastąpią pewne zmiany w odniesieniu do dzieci, które urodzą sie 1 kwietnia 2007 roku lub później; zmiany te opisane są w tym artykule kursywą.

Wolne z tytułu opieki przedporodowej

Wszystkim pracownicom w ciąży przysługuje prawo do płatnego czasu wolnego na wizyty lekarskie przed porodem, jeśli tytko wizyta została zalecona przez lekarza, położną lub pielęgniarkę. Z wyjątkiem pierwszej wizyty pracownica musi przedłożyć pisemne zaświadczenie o wizycie, jeśli zostanie o to poproszona.

Zawieszenie z powodu macierzyństwa

 

Jeśli pracownica nie może wykonywać swojej zwykłej pracy ze względu na ochronę zdrowia i bezpieczeństwo, ponieważ jest w ciąży, niedawno rodziła lub karmi piersią, ma prawo do tego, by pracodawca zaoferował jej inną odpowiednią pracę, na tych samych warunkach. Jeśli nie ma odpowiedniej pracy, pracodawca może zawiesić ją w czynnościach, ale musi jej nadal płacić.

Urlop macierzyński

Zwykły urlop macierzyński (ordinary maternity leave, OML) trwa do 26 tygodni. Dwa tygodnie bezpośrednio po porodzie (cztery tygodnie dla kobiet pracujących w fabryce) to obowiązkowy urlop macierzyński; pracodawca nie może pozwolić na to, by pracownica pracowała w tym okresie. Te tygodnie zalicza się do 26 tygodni zwykłego urlopu macierzyńskiego. Wszystkie pracownice mają prawo wziąć zwykły urlop macierzyński niezależnie od tego, jak długo pracowały dla danego pracodawcy, ani od godzin pracy.

Dodatkowy urlop macierzyński (additional maternity leave, AML) trwa następne 26 tygodni. Obecnie przysługuje tylko kobietom, które pracowały dla danego pracodawcy przez co najmniej 26 tygodni licząc do 14-tego tygodnia przed porodem. Jednak w przypadku dzieci, które urodzą się 1 kwietnia 2007 roku lub później, każda kobieta uprawniona do zwykłego urlopu macierzyńskiego będzie również uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński

Kobietą jest uprawniona do ustawowego zasiłku macierzyńskiego (statutory maternity pay, SMP), jeśli spełnia następujące wymagania:

  • pracowała dla danego pracodawcy przez co najmniej 26 tygodni licząc do 15-tego tygodnia przed porodem;
  • w ciągu ośmiu tygodni (lub dwóch miesięcy, jeśli otrzymuje wynagrodzenie miesięczne) przed tym 15-tym tygodniem jej średnie zarobki wynosiły co najmniej 84 GBP tygodniowo (przed opodatkowaniem);
  • do 15-tego tygodnia przed porodem poinformowała pracodawcę, kiedy zamierza rozpocząć urlop macierzyński.

Jednakże prawo otrzymywania zasiłku macierzyńskiego SMP przysługuje szerszej grupie osób wykonujących pracę, a nie tylko pracownicom.

Przed wypłaceniem zasiłku macierzyńskiego SMP kobieta musi przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie o ciąży oraz musi zaprzestać świadczenia pracy.

Zasiłek macierzyński SMP jest wypłacany przez sześć tygodni w wysokości 90% średnich zarobków, a następnie w postaci „wypłaty ryczałtowej” przez okres 20 tygodni (33 tygodni w przypadku dzieci, które urodzą się 1 kwietnia 2007 lub później). Wypłata ryczałtowa w łatach 2006-07 wynosi 108,85 GBP na tydzień, lub, jeśli kobieta zarabia mniej od tej kwoty, 90% jej średnich zarobków.

Zasiłek macierzyński SMP jest wypłacany przez pracodawcę w taki sam sposób jak zwykle wypłacane jest wynagrodzenie.

Kobieta jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego SMP niezależnie od tego, czy wróci potem do pracy.

Kobieta, której nie przysługuje zasiłek macierzyński SMP może zgłosić roszczenie o zasiłek macierzyński Maternity Allowance (MA) poprzez lokalne Biuro Pośrednictwa Pracy (Jobcentre Plus).

Prawa w czasie urlopu macierzyńskiego

W czasie zwykłego urlopu macierzyńskiego (OML) kobieta jest uprawniona do wszystkich świadczeń (z wyjątkiem wynagrodzenia), które miałaby, gdyby nie była na urlopie macierzyńskim. Mogą to być na przykład programy opcji na akcje, ubezpieczenie zdrowotne lub członkostwo klubu fitness. W czasie urlopu macierzyńskiego nadal narastają jej też dni urlopu wakacyjnego, który może wykorzystać zarówno przed, jak i po urlopie macierzyńskim. Ma również prawo do otrzymywania informacji o każdej pracy, która staje się dostępna.

W czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (AML) kobiecie przysługują bardziej ograniczone warunki umowne. Obejmują one prawo do złożenia wypowiedzenia, do odprawy z tytułu redukcji etatów oraz postępowania dyscyplinarnego i skargowego. Kobiecie na dodatkowym urlopie macierzyńskim narastają dni urlopu wakacyjnego jedynie na podstawie ustawowego uprawnienia (wynoszącego cztery tygodnie na rok), natomiast nie narastają żadne inne umowne uprawnienie do urlopu, chyba że w jej umowie istnieje szczególne postanowienie, które na to pozwala.

Powrót do pracy

Kobieta może zmienić termin zamierzonego powrotu z urlopu macierzyńskiego, jeśli powiadomi o tym pracodawcę 28 dni wcześniej (osiem tygodni wcześniej, po zmianie regulacji w kwietniu 2007).

Kobieta powracająca do pracy po zwykłym urlopie macierzyńskim (OML) ma prawo wrócić na to samo stanowisko, które jest określone w jej umowie. Kobieta, która wzięła dodatkowy urlop macierzyński ma prawo powrotu na to samo stanowisko lub na odpowiednie inne stanowisko, jeśli powrót na to samo stanowisko nie jest racjonalnie uzasadniony.

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawa pracownicze i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s