Zanim przyjedziesz do UK

Zanim przyjedziesz na Wyspy spróbuj poszukać pracy będąc jeszcze w Polsce. Internet daje tu nieograniczone możliwości. Przejrzyj angielskie oraz polskie serwisy zawierające ogłoszenia o pracę, nawiąż kontakt z jakimiś osobami, które są i pracują już w UK – np. poprzez różne fora. Oczywiście bądź zdany tylko na siebie i nie idź na łatwiznę, że ktoś, a szczególnie ktoś obcy, załatwi Tobie pracę w Anglii.Wpierw sprecyzuj, gdzie chcesz przyjechać – do jakiego miasta? Kolejno dowiedz się jak najwięcej o tym miejscu – jakiego rodzaju pracę można tam dostać. Jeżeli jest to miasto typowo nastawione na turystów, to najłatwiej będzie znaleźć pracę w restauracji, hotelu czy kawiarni; jeżeli jest to miasto przemysłowe, najszybciej pracę otrzymasz w dużym zakładzie, czy na budowie.

Najlepiej jest mieć kogoś znajomego, kto by mógł polecić Twoją osobę pracodawcy. W Anglii dobre referencje są na wagę złota. Szybko się o tym przekonasz. Tu aby dostać pracę sprzątacza (np. w dużych domach lub mieszkaniach bogatych ludzi), trzeba wykazać się nienagannymi referencjami, które są oczywiście sprawdzane.

Kolejnym krokiem będzie sporządzenie CV. Nie będę opisywał, co sie powinno w nim znaleźć ani to, jak musi być skonstruowane, ponieważ jest wiele szkół na ten temat a serwisy internetowe pękają w szwach od pouczania; więc zajrzyj do internetu jak nie wiesz, jak sklecić swoje CV aby zainteresować nim potencjalnego pracodawcę. Jedna wskazówka: zrób wolne miejsce na wpisanie nr telefonu komórkowego. Wydrukuj min. kilkadziesiąt sztuk CV jeszcze w Polsce. Przekonasz się, że w Anglii schodzą jak woda; natomiast drukowanie na miejscu nie należy do najtańszych.

Musisz również zadbać o zabranie ze sobą telefonu komórkowego ze ściągniętym SIM Lock’iem. W Wielkiej Brytanii kupisz kartę typu Pay As You Go – czyli odpowiednik naszego Heyah, czy Tak-Tak. Koszt karty to 5 GBP plus kolejne 5 GBP na doładowanie. Kupić ją można we wszędobylskich sklepach z telefonami, czy sklepach z gazetami/czasopismami.

Poszukiwania pracy rozpocznij od najbliższej okolicy. Jeżeli chcesz pracować jak najszybciej nie możesz być wybredna/y. Atakuj wszystko, co stwarza choć minimalną szansę zatrudnienia: kiosk, budka z hot-dogami, bar, restauracja, motel etc. Jeżeli masz sporo pieniędzy, nie goni Cię aż tak bardzo czas i masz aspiracje na nieco lepsze stanowisko w jakimś przytulnym biurze nieruchomości, czy też banku, to powinnaś/eś skoncentrować się jedynie na roznoszeniu CV w tym sektorze i nie marnowanie czasu na ubiegania się o pracę młodszego zmywacza w śmierdzącej włoskiej pizzerni. Większość instytucji finansowo-rachunkowych zatrudnia osoby przez specjalne agencje pracy, które robią wstępne selekcje. Znajdź je, dowiedz się, czego wymagają (prócz dobrej znajomości języka); być może potrzebne będą jakieś dokumenty z Polski – ściągnij je, przetłumacz, przedłóż i … czekaj. Nigdzie nie jest powiedziane, że musisz zaczynać jako sprzątacz miejskiej toalety a nie zastępca kierownika w dziale finansowym średniej wielkości agencji reklamowej. Przede wszystkim uwierz w siebie i swoje możliwości, a co najważniejsze, bądź optymistą!!

Możesz skorzystać z pomocy agencji czy urzędu pracy. W pierwszym przypadku staniesz się robotnikiem agencji na prawach agencji a nie firmy, w której pracujesz. Stawka agencyjna prawie zawsze wynosi minimum. W urzędzie możesz otrzymać namiary na pracę, której inni nie chcą – ciekawe dlaczego? Pamiętaj, że najlepszą pracę i na najlepszych warunkach zawsze znajdziesz sobie sam.

Przydatne linki:

Do wyjazdu na Wyspy Brytyjskie lub Irlandii powinnaś/eś znać język angielski minimum w stopniu komunikatywnym. Co to oznacza? Ano to, żebyś zrozumiał/a co potencjalny pracodawca do Ciebie mówi i o co pyta oraz trzeba wiedzieć jak na te pytania odpowiedzieć, aby i druga strona, ta która przecież Ciebie ma zatrudnić, zrozumiała o co Ci chodzi? Jeżeli wciąż nie radzisz sobie zbyt dobrze z angielskim, polecam e-booka do nauki słówek, zwrotów i czasów. Kliknij w interesującą Cię pozycję.

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podjęcie pracy i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s