Kody podatkowe

Każda osoba pracująca w UK posiada tzw. kod podatkowy, który ułatwia pracodawcy obliczenie wysokości podatku. Kod podatkowy zbudowany jest z liczb i liter, jak np. 503L. Liczby wskazują jak dany podatek powinien być obliczany, litery pokazują np. jakiego rodzaju ulgi się posiada.

Kod podatkowy ustalany jest na podstawie podstawowych informacji dostępnych z Inland Revenue. Jeżeli jest on niewłaściwy będziesz płacić za mały lub za duży podatek; w każdym tym przypadku musisz zgłosić ten fakt lokalnemu Inland Revenue.

Również Inland Revenue należy powiadomić o wszelkich zmianach, które mogą wpłynąć na kod podatkowy, jak wejście w związek małżeński, separacja, przejście na emeryturę, osiągane dodatkowe dochody, czy zmianę adresu zamieszkania. Kod podatkowy składa się z liczb i liter, np. 503L.

Litery oznaczają:
L – podstawowa ulga osobista, na obecny rok podatkowy,
P – ulga dla osób w wieku 65-74,
Y – ulga dla osób w wieku 75 i powyżej
T – dla osób posiadających więcej niż jedną ulgę, jak zwolnienia dla niewidomych albo w przypadku osób, które nie chcą, aby ich pracodawca wiedział jakiego rodzaju ulgę posiadają,
K – jeżeli ulga podatkowa jest mniejsza od czynników ją redukujących, np. dodatkowa praca na part-time; kod K oznacza, że o tę sumę należy zwiększyć dochód do opodatkowania.

Kody BR, DO, OT są głównie używane wtedy, kiedy posiada się drugie źródło dochodów i ulga jest uwzględniana przy kodzie podatkowym do głównego dochodu. Wskazują one pracodawcy, jak obliczyć właściwie podatek.

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s