Mali terroryści

Nie znajdziesz w tym artykule nic o Al-Qaeda’ie, czy zamachach bombowych. Znajdziesz tu natomiast smutne informacje o terrorze dzieci – nie, nie na dzieciach, lecz stosowanym przez dzieci!!

Wielka Brytania obdarza szczególną troską najmłodsze pokolenia. Dzieci są oczkiem w głowie nie tylko swoich rodziców ale i państwa. Władze dbają o należyte bezpieczeństwo dzieci od czasu, kiedy są jeszcze w łonie matek. Ściśle określone przepisy stawiają na baczność rodziców, którzy muszą zagwarantować pełne bezpieczeństwo latorośli. Wybiła 15-ta, widzisz skupiska samochodów przy szkołach? To rodzice odbierający swoje pociechy. Wchodzisz do sklepu, kupujesz browara a przy kasie każą Ci się wylegitymować? Hhaaa – już państwo zadbało aby młodzież nie schodziła na złą alkoholową drogę. W Polsce od 18 lat człowiek staje się pełnoletni oraz pełnoprawnym obywatelem; w UK dopiero od lat 21.

Wszędzie trzeba obchodzić się z dzieckiem jak z jajkiem pod rygorem najsurowszych kar – w tym odebranie praw rodzicielskich. Wszystko pięknie, cudownie i idyllicznie, dopóki to ten zły nie okazuje się … dzieciak.

Niestety włodarze UK zapomnieli o prawach dorosłych, odnośnie dzieci, których obdarzyli raczej zakazami niż nakazami. Chodzi głównie o powstrzymanie niesfornych urwisów. Dziecko w Anglii ma immunitet na wymierzanie kar i dobrze o tym wie. Zdarzają się takie bachory, które skwapliwie korzystają z takiego przywileju nienaruszalności. Zdaję sobie sprawę, że jest to odsetek, lecz bardzo widoczny odsetek na tle całego społeczeństwa.

Przykłady:
Biblioteka – siedzisz na internecie zamyślony/a nad układaniem kolejnych zdań w e-mail’u z odpowiedziami na setki pytań nadesłanych przez znajomych, a tu nagle wbiega zgraja rozwrzeszczanych 10-cio latków, mącąc spokój czytelni; podbiegają do swojej rówieśnicy, która zajmuje komputer koło Ciebie, rozkładają się obok niej (no i Ciebie) i zaczynają śpiewać na cały głos. Nie zwracasz uwagi przez pewien czas – może sobie pójdą. Mija minuta, 10 i nic. A Ty wciąż musisz wysłuchiwać wulgarnego języka i krzyków tuż nad swoją głową. Twój czas na internecie powoli dochodzi do końca a nie możesz się skupić na myślach, co dopiero na informacjach. Idziesz na skargę do bibliotekarki, która z niechęcią coś mamrocze do bandy szczeniaków a w odzewie słyszy, że ma się pier…ć. No i właśnie teraz stajesz się celem nr 1 dla tych smarkaczy, którzy na pewno już nie dadzą Ci spokoju a całą swoją agresję przeleją właśnie na Ciebie. Nie wytrzymujesz rzucanych w Twoją stronę wyzwisk i … wychodzisz z biblioteki.
Autobus: jedziesz spokojnie zmęczony/a po pracy do domu, aż tu nagle spokój podróży zostaje przerwany przez kilku wyrostków 14-16 letnich rzucających dla zabawy w Ciebie i nie tylko chrupkami. Zareagujesz, to możesz dostać w pysk. Oddasz, to możesz dostać wyrok. Znów skarga; tym razem u kierowcy, który może jedynie poprosić intruzów o opuszczenie autokaru.
Na ulicy: jedziesz rowerem lub idziesz piechotą ciesząc się z wolnego dnia, aż tu nagle słyszysz obelgi w swoim kierunku od kilku szczeniaków lat 12-16. Zareagujesz, to dopiero dorzucisz oliwy do ognia. Zadzwonisz na policję – usłyszysz, że nie zajmują się takimi pierdołami – przecież nic się Ci nie stało, prawda? Najwyżej pogrożą im palcem i powiedzą, aby tego więcej nie robili.
Przykłady można mnożyć bez końca. Smutne jest to, że jest się praktycznie bezsilnym na „molestowanie” przez dzieci. Prawo surowo zabrania reakcji fizycznej. Co jeszcze bardziej smutniejsze, to to, że przechodnie widząc co wyprawia młodzież … odwracają głowę lub spuszczają oczy, aby ich także nie dopadli.

Konfrontuję tą sytuację z polską rzeczywistością, gdzie poszanowanie osób starszych od siebie jest bardziej widoczne; a kiedy zachodzi nieprzyjemna sytuacja z gówniarzami przeszkadzającymi np. w polskim tramwaju, to nie brak widocznej pogardy dla nich reszty pasażerów; a nie odwracania się od problemu, jak to bywa w UK. W Polsce widziałem jak brano takiego wkurzającego delikwenta za uszy i wywalano z łomotem z przedziału tramwajowego przy aplausie współpasażerów. W UK za taki wyczyn wsadzili by Cię za napaść na nieletniego a współpasażerowie chętnie byliby świadkami „poszkodowanego” – przecież to dziecko!!

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bezpieczeństwo i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s