Telefon

Żyjąc na Wyspach nie można się obejść bez telefonu. Tu jest on niezbędny. Za pomocą telefonu umówisz się na spotkanie w banku czy przychodni, zmienisz termin wizyty u fryzjera, zostaniesz zaproszona/y na rozmowę o pracę jak również zamówisz podłączenie linii telefonicznej w Twoim mieszkaniu.

Niestety nie licz na e-mail. Choć internet w Anglii odgrywa bardzo dużą rolę, to właśnie tylko i wyłącznie przez telefon załatwisz wyżej wymienione sprawy plus kilkadziesiąt innych; niestety.

Niestety przy każdorazowym sięganiu po słuchawkę, z innym zamiarem niż odebranie telefonu od znajomego lub wykręcenie numeru choćby do koleżanki/gi, uzbrój się w cierpliwość!! Pomijając fakt nawiązania już samego połączenia (a zazwyczaj jest linia zajęta gdziekolwiek by się nie dzwoniło), to pierwszym poważnym problemem może być zrozumienie osoby po drugiej stronie linii. Nie wszyscy mówią dobrze po angielsku i nie wszyscy są Anglikami. Bardzo często zdarza się, że osoba mówiąca płynną angielszczyzną nie zostanie dobrze zinterpretowana ze względu na jej akcent. Kolejnym problemem i wg mnie najstraszniejszą drogą przez mękę, to podawanie odpowiedzi na tysiące pytań, które mają określić, że my to MY – od daty urodzenia po miejsce zamieszkania, rozmiar buta i dzień urodzin psa. A jeszcze gorsze jest to, że jak już się naprodukujemy na zadawane pytania i osoba po drugiej stronie stwierdzi, że rozmawia rzeczywiście z nami a nie z kimś, który tylko podaje się za nas, stwierdzi również, że nie jest kompetentną osobą do rozwiązania naszego problemu i … przełączy nas do kogoś innego; no i heja … znowu droga z weryfikacją naszej osoby.
Bo w UK bywa tak, że o to, dlaczego dzwonisz pytają na końcu; wpierw muszą się upewnić, czy ty to TY.

Telefon komórkowy – operatorzy:

t-mobile.gif
virginmobilelogo.gif

o2_logo.gif

logo_3store.gif

vodafone_logo.gif
orange_logo.gif

Na rynku działają również inne firmy, które pośredniczą między operatorami a potencjalnymi klientami:

carphonewarehouse.gif

logoTesco.gif

phones4u logo.gif

logo_asda.gif
– i pewnie wiele innych

Najlepsza taryfa:

Jeżeli chodzi o taryfy i którego operatora najlepiej wybrać, to nie mogę na te pytania odpowiedzieć, ponieważ ceny połączeń zmieniają się w ekspresowym tempie u wszystkich operatorów. Konkurencja wymusza na firmach coraz to nowe plany taryfowe, gratisy (telefony, darmowe minuty, sms, internet) i wiele innych udogodnień. Więc najlepiej sama/emu rozejrzyj się w danym czasie po wszystkich ofertach operatorów i wybierz tą, która będzie najlepiej Tobie odpowiadać.

Przywieźć własny aparat, czy kupić w UK komórkę?

Jeżeli przyjeżdżasz do UK na krótki okres czasu (wakacje) aby zarobić a nie wydawać – polecam zabranie swojej komórki z Polski. Upewnij się, że masz ściągnięty sim-lock. Bez tego żadna karta operatora UK nie będzie działać. Polecam zaraz po przyjeździe na Wyspy zakupić kartę typu Pay As You Go.
Niech nikt nie liczy na to, że pracodawca będzie dzwonić na podany w CV polski nr komórkowy czy stacjonarny!!

Jeżeli natomiast planujesz zostać w UK nieco dłużej, to możesz zastanowić się nad zakupem od razu po przyjeździe nowego telefonu na kartę – są dostępne już nawet od kilkunastu GBP (najprostsze modele). Oczywiście nie licz na to, że podpiszesz kontrakt (Pay Monthly) i otrzymasz gratis jakiś fajny telefon – popracuj tu trochę, otwórz konto w banku, pomieszkaj i dopiero zwróć się do jakiegoś operatora z ofertą podpisania umowy. Umowy zazwyczaj obejmują okres od 12 do 18 miesięcy.

Pay As You Go
Odpowiednik polskich kart typu Heyah, Tak-Tak. Karta SIM kosztuje kilka GBP (najczęściej 5 GBP) i można ją dostać prawie wszędzie bez żadnych ceregieli (umów). Kolejno trzeba ją doładować np. za 5 GBP i już ma się gotowy do dzwonienia telefon.
Niektórzy operatorzy dają coś więcej, niż tylko płacenie i dzwonienie – np. dla stałych klientów, którzy regularnie doładowują swoją kartę sponsorują np. darmowe minuty lub pakiet darmowych sms’ów.
Godne uwagi jest to, iż karta regularnie nie doładowywana nie traci swojej żywotności. Czyli nie musisz, tak jak w Polsce, co miesiąc doładować konto karty tylko po to, aby można było z niej dzwonić lub odbierać rozmowy.

Zmiana operatora z zachowaniem numeru
W UK możesz zawsze zmienić operatora, spłacając swoje zobowiązania odnośnie starej firmy jak również bez żadnego problemu i zupełnie za darmo możesz zachować swój stary numer telefonu.
Przykład:
Masz telefon na kartę (Pay As You Go) w Virgin i decydujesz się na podpisanie kontraktu (Pay Monthly) z operatorem 3-ki. Przez długi czas korzystałaś/eś z nr Virgin, który jest znany w gronie Twoich znajomych, pracodawców oraz innych ludzi czy firm. Najlepiej jest więc zachować swój stary nr telefonu – przerzucić go do nowej sieci. Nic prostszego. Wystarczy, że poinformujesz przy podpisywaniu kontraktu, że chcesz zachować swój stary nr. Nowy operator wyda Tobie tymczasowy numer (przypisany do karty SIM) do czasu przeniesienia starego nr. Teraz zadzwoń do swojego starego operatora (Virgin) i poinformuj go o chęci rezygnacji z jego usług a także poproś o możliwość przetransferowania Twojego nr telefonu do nowego operatora (3-ka). W ciągu 48 godzin (praktycznie w ciągu paru godzin) otrzymasz poprzez sms tzw. PAC Code z Virgin. Następnie zadzwoń do nowego operatora (3-ka) i poinformuj go o otrzymanym kodzie PAC. Procedura transferu rozpocznie się. Trwa 5 dni roboczych. Po tym czasie możesz używać nowej karty SIM (z 3-ki) ze starym swoim numerem telefonu.

Telefon stacjonarny:

Droga przez mękę – patrz początek strony. Jak już jesteś umówiona/y z technikiem, to wcale nie znaczy, że on się zjawi!! Musisz być bardzo cierpliwa/y. Telefon stacjonarny jest kontraktem. Jeżeli wynajmujesz mieszkanie lub pokój, to musisz mieć pozwolenie właściciela na doprowadzenie własnej linii. Przygotuj się na wydatek powyżej 100 GBP. Najlepiej najmować mieszkania już z doprowadzonym kablem telefonicznym. Wtedy trzeba jedynie podpisać nową umowę na siebie. Telefon zazwyczaj opłaca się brać w pakiecie np. z internetem czy telewizją – wszystko razem wychodzi o wiele taniej niż każda rzecz z osobna. Oczywiście usługi telekomunikacyjne świadczy w UK wiele firm, lecz największym operatorem jest British Telecommunications plc, w skrócie BT; co wcale nie oznacza, że najlepszym!!
Samo utrzymanie linii – abonament – kosztuje około 12 GBP miesięcznie. Rachunki przychodzą raz na kwartał.
BT logo.gif

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Środki masowego przekazu i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s