Od poczęcia do narodzin

Planowanie płci

Tak, płeć możesz zaplanować – ja nie zwariowałem!! To więc jak: chcesz dziewczynkę, czy chłopczyka? Jak to możliwe? Ano możliwe, możliwe. Wszystko jest opisane tutaj: chłopiec, czy dziewczynka?

Skoro Twój partner upiera się przy chłopcu, a Ty bardzo chcesz mieć dziewczynkę; to nic nie stoi na przeszkodzie aby pozostawić wybór „ślepemu” trafowi, hihihi – niech przynajmniej Twój partner myśli, że było to dzieło przypadku 🙂

Test ciążowy

Gdy stwierdzisz, że możesz być w ciąży, zrób sobie test. Testy są dostępne w osiedlowych aptekach czy w aptekach usytuowanych w większych supermarketach. Najtańsze z nich kosztują 1 GBP, droższe około 5 GBP.

Spotkanie z lekarzem

Na pierwszej wizycie lekarz zapyta się czy zrobiłaś test min. 2 razy i czy zawsze był pozytywny. Jeżeli tak, to skieruje Cię na wizytę u najbliższej (rejonizacja) położnej i na tym się kończy na razie rola lekarza.

Spotkanie z położną

Położna w jęz. angielskim to midwife. Od teraz przejmie nad Tobą opiekę. Zajmuje się doradztwem na temat ciąży i będzie od tej chwili „prowadzić” Cię przez ten okres, udzielając fachowych porad i odpowiedzi na Twoje pytania, jak i ogólnie kontrolować Twój stan zdrowia. Będzie wyznaczać terminy spotkań oraz terminy poszczególnych USG, jak również jest odpowiedzialna za badania Twojej krwi, moczu itd. Rola położnej wcale nie kończy się na porodzie. Terminarz spotkań z położną musisz przedłożyć w swojej firmie, aby wiedzieli kiedy i o której będziesz nieobecna. Te godziny są płatne i nikt nie może odmówić Tobie stawiania się u położnej na konsultacje.

Pierwszy skan

Czyli pierwsze USG. Możesz pokusić się na zrobienie USG w Londynie (nawet jeżeli jesteś spoza stolicy) lub w miejscowym szpitalu. Scan w londyńskiej klinice można już zrobić w 12-tym tygodniu ciąży. Poza Londynem USG robi się w 16-tym tygodniu.
Jeżeli jesteś z Londynu, to nie ma nawet o czym dumać; jeżeli natomiast spoza, to zastanów się czy chcesz przebyć dość męczącą podróż, żeby później czekać w klinice nawet przez kilka godzin na swoją kolej?
W każdym bądź razie na pierwszym USG dowiesz się, czy z dzieckiem jest wszystko OK i jakie jest ryzyko wystąpienia zespołu Down’a.
Po USG otrzymasz plik dokumentów, które musisz zabrać ze sobą do położnej przy najbliższej wizycie.

Drugi skan

Jest wykonywany w 21-tym tygodniu ciąży. Teraz można pokusić się o stwierdzenie płci dziecka – jeżeli oczywiście będzie to możliwe.

Położna

Będziesz ustawiana na kolejne wizyty z położną. Będą tym częstsze im bliżej będzie do porodu. Położna badać będzie w tym czasie Twoją krew, mocz, ciśnienie krwi, oraz sprawdzać pracę serca dziecka, mierzyć brzuch, itd.

Szkoła rodzenia

W 36-tym tygodniu możesz poprosić położną o skierowanie do szkoły rodzenia (antenatal classes). Raczej jest to odpowiednik krótkiego kursu niż codziennej szkoły. W ciągu kilku godzin dowiesz się jak mniej więcej wygląda poród, co nastąpi po porodzie (np. jak się karmi dziecko) a co będzie oznaką, że poród zbliża się i w ciągu kilku-kilkunastu godzin nastąpi rozwiązanie. Na zajęciach zostaną wyłożone wszystkie przydatne i bardzo użyteczne informacje. Na kurs możesz iść z partnerem. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości nie wahaj się pytać; na pewno zostaną udzielone fachowe odpowiedzi.

Pierwsze Skurcze

Gdy pojawią się pierwsze skurcze nie należy wpadać w panikę. Właściwie to nie należy panikować gdy odeślą, zwijającą się z bólu ciężarną kobietę, z saszetką paracetamolu ze szpitala, mówiąc że to jeszcze nie czas. Czyli: jak nastąpią skurcze, nie jedź od razu do szpitala (szkoda nerwów i czasu), bądź natomiast w stałym kontakcie telefonicznym z położnymi (odpowiednie numery telefonów otrzymasz na jakiś czas przed porodem). Postępuj zgodnie ze wskazówkami jakie usłyszysz przez telefon.

Porodówka

Gdy nadejdzie czas, łaskawie zostaniesz przyjęta na oddział. Chodzi o to, żeby nie zajmować miejsca w szpitalu.
W Wielkiej Brytanii otrzymujesz swój własny pokój. Nikt nie będzie robić problemów, gdy Twój partner postanowi zostać i towarzyszyć Ci przy samym porodzie. Oczywiście możesz sobie zamówić różne wersje porodu np. poród w wodzie, cesarkę, na żywca itd. Również zamawiasz sobie znieczulenie. Oczywiście wszystko bezpłatnie!! Polecam od razu brać gaz (gas) – uśmierza ból przy skurczach i jest bezpieczny oraz nieszkodliwy. Otrzymuje się butlę z ustnikiem – jak do nurkowania. Bardzo dobre jest również znieczulenie zewnątrzoponowe (epidural).
W pokoju będzie przebywać położna. Będziesz pod ciągłym monitoringiem jej oraz specjalistycznego sprzętu. Sam poród odbiera lekarz, który jest stale informowany o Twoim stanie.

Oddział noworodków

Po kilku godzinach zostaniesz z maleństwem przeniesiona na oddział noworodków. Po jednej-dwóch dobach zostaniesz wypisana do domu, chyba że Twój stan zdrowia na to nie pozwala (np. po cesarce).

Odwiedziny położnych

W ciągu kilku kolejnych dni będziesz odwiedzana przez położną/e a następnie przez Health Visitor. Dziecko będzie mierzone i ważone oraz poddawane testom np. słuchu, krwi itd.

PS
Jako matce, przysługuje Tobie darmowa opieka stomatologiczna oraz darmowe leki na receptę, do roku po porodzie. Darmowe leki dla dziecka przysługują do jego 16 roku życia.

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dziecko i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s