Legitymacja niepełnosprawności

www.sklepABC.com.pl
Prawa i obowiązki użytkownika karty niepełnosprawności w Anglii

Twoja karta niepełnosprawności, dalej zwana blue badge, ma za zadanie pomóc Tobie zaparkować samochód najbliżej miejsca Twojego przeznaczenia, kiedy jesteś kierowcą lub pasażerem pojazdu. Legitymacja ta jest ważna jedynie na parkingach zlokalizowanych na ulicach. Oznacza to, że nie uprawnia ona automatycznie do parkowania w parkingach (naziemnych lub podziemnych), placach parkingowych supermarketów, lub na prywatnych miejscach parkingowych jak również na prywatnych drogach.

Jako właściciel legitymacji niepełnosprawności jesteś odpowiedzialny za właściwe jej użytkowanie. Blue badge należy do Ciebie i tylko Ty możesz go używać. Osoba używająca czyjegoś blue badg’u podpada pod prawo karne i może zapłacić do £1.000 kary. Jeżeli jesteś pasażerem, musisz mieć pewność, że kierowca jest świadomy wszystkich zasad związanych z wykorzystaniem blue badg’a. Zabrania się używania czyjejś legitymacji do np. robienia zakupów dla właściciela blue badg’a, jeżeli właściciel legitymacji nie jedzie w samochodzie. Jedyny wyjątek może stanowić wyłożenie blue badg’a przez kierowcę, kiedy czeka w samochodzie na właściciela legitymacji, aby ten powrócił np. z zakupów.
Jak blue badge należy wykładać?

Zgodnie z regulacjami, legitymację niepełnosprawności należy wykładać na desce rozdzielczej lub innym widocznym frontowym miejscu samochodu tak, aby można było przeczytać wszystkie szczegóły przez przednią szybę. Legitymacja musi zostać położona w taki sposób, aby niebieski znaczek niepełnosprawności (osoba na wózku inwalidzkim) był zwrócony ku górze jak również były widocze wszystkie detale (kto wystawił legitymację, do kiedy jest ona ważna).
Kiedy potrzebny jest zegarek – parking clock?

W Anglii oraz Walii należy wraz z legitymacją wyłożyć również zegar, gdy parkuje się na żółtych liniach lub w innym miejscu, gdzie obowiązują restrykcje czasowe. Na zegarze należy ustawić godzinę przybycia. Jeżeli nie posiadasz zegaru, możesz o niego poprosić w Urzędzie Miasta – zostanie on do Ciebie przysłany. Clock musi być wyłożony w widocznym miejscu w samochodzie – najlepiej obok blue badg’a. Zegaru nie potrzebujesz, kiedy odwiedzasz Szkocję.


Kto posiada prawo do sprawdzenia autentyczności legitymacji?

Policjanci, traffic wardens, parking attendants oraz civil enforcement officers posiadają uprawnienia do kontroli legitymacji niepełnosprawności. Wszystkie te służby powinny mieć karty identyfikacyjne z fotografią funkcjonariusza. Wszystkim powyżej wymienionymfunkcjonariuszom trzeba pokazywać blue badg na ich osobiste żądanie. Niedostosowanie się do tego jest traktowane jako złamanie prawa i grozikarą grzywny do £1.000

Miejsca, gdzie można parkować

Pojedyncze oraz podwójne żółte linie – max. 3 godziny W Szkocji nie ma limitu. Blue badge musi być wyłożony i widoczny wraz z clock’iem ustawionym na czas zaparkowania. Po tym czasie nie można parkować na żółtych liniach przez min. godzinę na tej samej drodze lub części drogi w tym samym dniu.

Pay and display – miejsca parkingowe, na które kupuje się bilety w maszynach. Włąściciele blue badg’y mogą parkować za darmo, pod warunkiem, że wyłożą odpowiednio legitymację. Jeżeli jest określony limit czasu, należy wyłożyć również clock.

Disabled bays – specjalne miejsca tylko dla osób niepełnosprawnych. Można parkować za darmo bez limitu czasu, chyba że znak mówi inaczej. Oczywiście trzeba wyłożyć w widocznym miejscu legitymację niepełnosprawności.

Miejsca, które musisz sprawdzić zanim zaparkujesz

Wszystkie parkingi położone nie na drogach publicznych. Mogą to być podziemne i naziemne garaże parkingowe, parkingi przy supermarketach. Zazwyczaj tam mają specjalne  miejsca dla osób niepełnosprawnych ale zasady parkowania mogą być różne.
Również należy sprawdzić wymienione poniżej miejsca w Londynie, które odbiegają od zwykłych reguł używania blue badg’a. Są to: London boroughs of Kensington&Chelsea, City of Westminster, City of London i część London Borough of Camden.

Miejsca, gdzie nie można parkować

Red Routes – czyli pojedyncze i podwójne czerwone linie ze znakiem zakazu zatrzymywania się. Pojazd, który ma pokazany blue badg’e moze zatrzymać się ale tylko aby osoba niepełnosparwna mogła wsiąść do auta lub z niego wysiąść. Nie można tych czynności dopuszczać się na bus stop, gdy towarzyszy równocześnie z zakazem zatrzymywania się biała linia. Parkowanie na zakazach zatrzymywania się dla osób niepełnosprawnych są dozwolone tylko wtedy, gdy znaki na to pozwalają – zawsze czytaj znaki.

Nie można parkować w miejscach parkingowych przeznaczonych dla specyficznych pojazdów lub grup ludzi t.j.: permit holders, doctors, taxi rank, local residents, cyklistów, miejsc załadunku lub wyładunku.

Zabrania się parkowania pojazdu na lub w bezpośredniej bliskości przejść dla pieszych – oznaczone są białymi zygzakami.

Urban clearway – podczas godzin obowiązywania zakazu.

Na żółtych zygzakach school keep clear – w godzinach obowiązywania zakazu – przy szkołach.

Loadin ban – żółte linie + żółte znaki na krawężniku + tabliczka informująca o porach, gdzie nie można ładować „no loading”

Gdzie na środku drogi jest wymalowana podwójna biała linia.

Suspended bays – gdy ktoś wykupi miejsca parkingowe (na jakiś czas) – np. aby móc zrobić przeprowadzkę. Informuje o tym żóły trójkąt w bezpośrednim połóżeniu wykupionego miejsca.

W miejscach, w których zaparkowanie samochodu może powodować utrudnienia dla ruchu pojazdów jak i pieszych – np. środek drogi, róg jezdni, blokada wyjazdu z garażu (niski krawężnik), chodnik.

Podróż do centrum Londynu

Jako posiadacz legitymacji (karty) niepełnosprawności możesz ubiegać się o zwolnienie z opłat za wjazd do centrum Londynu – London Congestion Charge. W tym celu należy zarejestrować się na stronie Transport for London i zapłacić jednorazowo £10. Trzeba to zrobić na min. 10 dni przed planowanym przyjazdem. Można zarejestrować maksymalnie 2 pojazdy, którymi będziesz się poruszać po centralnym Londynie. Nie musisz być ani ich właścicielem ani kierowcą.

 

Wzór karty parkingowej (EU) dla osób niepełnosprawnych:

karta_01.jpg  karta_02.jpg

Podstawa prawna: Zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (z 20 grudnia 2002) Dz. U. Nr 7. poz. 79 z dnia 23.01.2003. Ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. Dz.U.03.58.515. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wzoru karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych oraz wysokości opłaty za jej wydanie Dz.U.02.13.126.

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Transport i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s