Polskie prawo jazdy w UK

Wielu rodaków pragnie dowiedzieć się, czy mogą jeździć na polskim prawie jazdy w Wielkiej Brytanii, czy też muszą je wymienić na brytyjskie?

Otóż wszyscy posiadający prawo jazdy wydane w obrębie EC/EEA (Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego) nie muszą wymieniać go na prawo jazdy brytyjskie. Można prowadzić na polskim dokumencie jakikolwiek pojazd, na który posiada się upoważnienie, przez okres którego ono dotyczy. Kierowca, w zależności od typu posiadanego upoważnienia, podlega ograniczeniom związanym z wiekiem i stanem zdrowia. Można spokojnie jeździć do 70-tego roku życia, chyba że jesteś rezydentem UK. Więcej na stronie DVLA

Polskie prawo jazdy można wymienić na brytyjskie, jeżeli się tego chce; a nie z musu. DVLA odbiera oryginał polskiego dokumentu, wysyła go do polskiego urzędu komunikacji, a w zamian wydaje tutejsze prawko.

Bardzo często pracodawca żąda wymiany prawa jazdy od swojego polskiego pracownika – kierowcy. Chodzi głównie o punkty karne, których policja nie może naliczać na podstawie polskiego prawa jazdy. Nie oznacza to, iż kierowca nie posiadający brytyjskiego dokumentu jest bezkarny – grozi mu postępowanie sądowe.

Należy udać się do DVLA i poprosić o wydanie  tzw. Counterpart Driving Licence. DVLA robi to na podstawie oryginalnego polskiego prawa jazdy, które zatrzymuje a następnie odsyła do właściciela po kilku tygodniach. Sam dokument Counterpart to kartka papieru (druk ścisłego zarachowania) formatu A4 z danymi kierowcy, przypisanym numerem identyfikującym danego kierowcę i pokaźną tabelką na punkty karne. Wydanie powyższego dokumentu jest darmowe.

Counterpart Driving Licence należy zawsze prezentować władzom (policja, sąd) wraz z prawem jazdy. Należy uważać na punkty karne, które w UK można bardzo szybko złapać. Wszystkie ważniejsze drogi miejskie jak i międzymiastowe są wręcz usłane działającymi fotoradarami. Za złe parkowanie nie karze się kierowców punktami, chyba że są to bardzo rażące przypadki (most, środek skrzyżowania) i mandat wlepia policja.

W UK aby stracić prawo jazdy trzeba postarać się jedynie o 12 punktów, czyli wystarczy np. 4 razy zostać złapanym za przekroczenie prędkości. Punkty anulują się po upływie 3 lat od ich otrzymania.

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Transport i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Polskie prawo jazdy w UK

  1. beadvl pisze:

    czy DVLA wystawia jakis dokument o posiadaniu prawa jazdy na czas zanim odesle ci twoje prawo jazdy razem z Counterpart Driving Licence?

    ODP: NIE. ALE ZAWSZE MOŻNA SIĘ ZAPYTAĆ O JAKIŚ „ZASTĘPCZY TYMCZASOWY” DOKUMENT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s