Bezpłatny urlop na dziecko – parental leave

Bezpłatny urlop na dziecko przysługuje rodzicom w celu spędzenia ze swymi pociechami więcej czasu.

Do urlopu zdobywa się prawo po przepracowaniu, na podstawie umowy o pracę, dla tego samego pracodawcy minimum 1 roku czasu.

Maksymalnie każdy z rodziców może wykorzystać 13 tygodni do 5-go roku życia dziecka. Limit na rok wynosi 4 tygodnie na każde z dzieci. Są to tygodnie kalendarzowe. Oznacza to, iż tydzień liczy się od poniedziałku do niedzieli i jeżeli ktoś pracuje np. tylko we wtorki i czwartki, to te 2 dni wolne (wt, czw) będą dla niego pełnym tygodniem.

Ojciec jak i matka mają po 13 tygodni i nie mogą przenosić tego prawa na drugą osobę w zamian.

Minimalnie można wziąć 1 tydzień. Urlop taki można wziąć od razu po urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim.

Aby urlop wziać, trzeba wpierw powiadomić pracodawcę na minimum 21 dni przed terminem urlopu lub 21 dni przed początkiem tygodnia, w którym planowane są narodziny dziecka.

Pracodawca może odmówić (przesunąć maksymalnie o 6 miesięcy) Tobie takiego urlopu tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach: np. zbyt dużo osób jest na urlopie w tym samym czasie i Twoja nieobecność destrukcyjnie wpłynie na biznes firmy. W przypadku odmowy pracodawca musi dać Tobie znać w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.

Pracodawca może zarządać od pracownika ubiegającego się o parental leave o potwierdzenie praw rodzicielskich np. o okazanie birth certificate.

Ten rodzaj urlopu można brać również na dzieci adoptowane. Dla rodziców opiekujących się dzieckiem niepełnosprawnym są nieco inne (bardziej dogodne) zasady.

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dziecko, Prawa pracownicze i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s