Biznes plan

Dlaczego niektóre małe biznesy 
nigdy nie staną się DUŻE?

Oczywiście sprawa został ujęta w sposób delikatny. Bliższe prawdy byłoby pytanie: dlaczego większość właścicieli małych firm NIEŚWIADOMIE sabotuje swoje działania, zazwyczaj od samego początku utrudniając rozwój i czasem wręcz gwarantując porażkę?

Może się wydawać, że tytuł publikacji „Skuteczny Biznesplan” mówi już sam za siebie. Myślisz, że prawdopodobnie tym kluczem do sukcesu jest biznesplan i wszystko jasne. Przyznam Ci rację, jest w tym dużo prawdy, lecz tak naprawdę w budowaniu biznesu nie chodzi tylko o sam dokument. W końcu nie jest ważny świetnie napisany biznesplan, który oprawisz i postawisz na półce w swoim biurze.

To, co chcemy Ci dzisiaj zaproponować, to pewien styl biznesowego myślenia, który opiera się na logicznym planowaniu, a nie chaotycznym działaniu opartym w dużej mierze na emocjach. Zapewne uważasz, że tak właśnie działasz. Ale czy na pewno?

Biznesplan to CV Twojego biznesu

Biznesplan to nie tylko dokument, który służy do popisywania się przed inwestorami. Ci, którzy uważają, że mają biznesplan swojej firmy W GŁOWIE, w większości przypadków nie rozwijają się tak dynamicznie, jak by chcieli i co najważniejsze – JAK BY MOGLI. Biznesplan to głównie miejsce, w którym:

  • Popełniasz błędy na kartce papieru, a nie w rzeczywistym czasie na prawdziwych pieniądzach. Możesz je zidentyfikować, zanim wprowadzisz je w życie.
  • Możesz przewidzieć wszelkie sytuacje, które inaczej mogłyby Cię później zaskoczyć.
  • Możesz przeanalizować wszystkie elementy ryzyka. Po co masz być zaskakiwany w momencie, gdy nie masz czasu ani funduszy na reakcję?
  • Tworzysz konkretną strategię błyskawicznego wyprzedzania konkurencji.

Tak to powinno wyglądać, a jak jest w Polsce?
Zobacz, jak u nas w kraju rodzi się 80% biznesów:

Być może byłeś kiedyś świadkiem powstawania pomysłu na biznes. Ktoś z Twoich bliskich,  znajomy lub przyjaciel opowiadał z wypiekami na twarzy o swoim pomyśle. Planował, że:

Na początku zacznę w mieszkaniu, przecież, żeby zacząć nie potrzebuje dużych pomieszczeń, ani magazynu. Może będzie to sprzedaż przez Internet. Założę np. konto na Allegro i zacznę zarabiać. Potem pewnie firma się rozwinie. Wtedy dopiero wynajmę lokal, gdy już stanę na nogach, zatrudnię pracowników. A potem… jakoś to będzie – itd…” – Tradycyjny Biznesplan napisany „w głowie”.
– autor: Młody Przedsiębiorca

Gdy spotykasz go po roku, z pomysłu zostanie tylko rozczarowanie i przekonanie, że coś poszło nie tak.
Co ciekawsze, było to do przewidzenia. Jak mówią statystyki:

Firmy, które nie posiadają koncepcji działania, biznesplanu, upadają mniej więcej po pierwszym roku działalności. – 
Artur Jahns, cytat z książki „Skuteczny Biznesplan”.

Jak widzisz, nie chodzi tylko o biznesplan, a głównie o STYL BIZNESOWEGO MYŚLENIA.
W największym skróci biznesowe myślenie różni się od wizji firmy, marzeń i burzy mózgów kilkoma fundamentalnymi elementami, które niestety często są ze sobą mylone.

  • w miejsce emocji warto wstawić logikę,
  • w miejsce „ja to lubię” warto wstawić „zrobię badanie rynku”,
  • w miejsce „wydaje mi się”, warto wstawić „z obliczeń wynika” .
Zadaj sobie pytanie: Czy stać Cię na to, żeby zlekceważyć 90% prawdopodobieństwa niepowodzenia Twojego biznesu lub jego słaby rozwój, jeśli nie został on odpowiednio zaplanowany?


Krok po kroku: 
Jak W KOŃCU napisać ten biznesplan?

Twoja inwestycja w tę publikację może być znikomym ułamkiem realnej wiedzy, którą znajdziesz na 188 stronach. Decyzja musi należeć jednak do Ciebie. Doskonale wiesz, że własny biznes opiera się na właściwych decyzjach.

Pamietaj, że biznes opiera się na marketingu, promocji, reklamie. Nie zapomonaj również o szkoleniach, programach konferencji. Wysyłaj videomaile, twórz prezentacje w internecie, webinaria. Zaciągnij do pracy videoautoresponder. Sam również uczestnicz w e-learning‚u, darmowych i płatnych szkoleniach na temat budowania biznesu.

Ściągnij darmowy fragment:

Skuteczny biznesplan – darmowy fragment

W celu zakupu całości – kliknij na ten link: ZAKUP KSIĄŻKI

Reklamy

Informacje o Bartosz Dolinkiewicz

Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości. Doradca inwestycyjny. Właściciel firmy EZHome.pl zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami na wynajem. Zarządca nieruchomościami pod wynajem. Z wykształcenia ekonomista. 9 lat doświadczenia zawodowego w największych bankach w Polsce, w tym 8 lat w BRE Banku. Ponad 15 letnie doświadczenie w zarządzaniu wynajmem nieruchomości własnych. 5 letnie doświadczenie w pracy w Wielkiej Brytanii. Lider Oficjalnego Klubu CASHFLOW Sekret Sukcesu. Zainteresowania: rozwój osobisty, edukacja finansowa, nieruchomości, ebiznes.
Ten wpis został opublikowany w kategorii biznes i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s